free Saeed Malekpour

روحانی دو روز پس از اردو‌کشی خواندن وقایع سال ۸۸: اصول سیاست خارجی تغییر نمی‌کند٬ مردم خواستار تغییر روش‌ها هستند نه اصول

on August 17, 2013

 

IMG14354276 روحانی دو روز پس از اردو‌کشی خواندن وقایع سال ۸۸: اصول سیاست خارجی تغییر نمی‌کند٬ مردم خواستار تغییر روش‌ها هستند نه اصول

 

حسن روحانی دو روز پس از «اردوکشی خیابانی» خواندن اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات سال ۸۸ گفت اصول و مبانی سیاست خارجی نظام تغییر نخواهد کرد و پیام انتخابات ۲۴ خرداد تنها «تغییر» در روش‌ها بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها٬ آقای روحانی این مطلب را روز شنبه (۲۶ امرداد) در مراسم تودیع و معارفه وزرای دولت‌های دهم و یازدهم بیان کرده است.

وی در این مراسم گفته که «یکی از پیام‌های ۲۴ خرداد تجدیدنظر در سیاست خارجی بود و نه به معنای تغییر در اصول و مبانی بلکه تغییر در شیوه‌ها و نحوه عملکرد‌ها.»

روحانی همچنین افزوده است: «باید با رویی گشاده و با شهامت و در بیان منافع ملی حرف بزنیم و با کسی نیز در این زمینه تعارف نخواهیم داشت.»

وی در عین حال اظهار کرده که «اگر ما منطقی عمل کردیم و خارجی‌ها باز هم از سر لجاجت عمل کنند تمام ملت پشت سر ما خواهد بود.»

این اظهارات حسن روحانی در شرایطی ایراد می‌شود که بسیاری از کسانی که در انتخابات سال ۹۲ به وی رای دادند٬ خواستار تجدید‌نظر در اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی هستند.

تحلیل‌گران سیاسی به قدرت رسیدن روحانی در ایران را ماحصل تحریم‌های اقتصادی ناشی از برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌دانند که نارضایتی‌ها در ایران را به شدت افزایش داده است.

حامیان روحانی در انتخابات امیدوار بودند با پیروزی وی در برنامه اتمی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی تجدید‌نظر شده و در پی آن تحریم‌ها کاهش یافته و از مشکلات اقتصادی نیز کاسته شود.

با این وجود آقای روحانی در تازه‌ترین سخنرانی خود گفته که اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی تغییر نخواهد کرد٬ بلکه دامنه تغییرات تنها در عملکرد‌ها و روش‌ها خواهد بود.

وی بی‌آنکه نامی از محمود احمدی‌نژاد و نحوه عملکرد وی در سیاست خارجی ببرد٬ گفته که مردم تنها به روش‌ها در سیاست خارجی اعتراض داشته‌اند.

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی با تغییر دولت و به تبع آن تعییر تیم سیاست خارجی و مذاکره کننده هسته‌ای٬ قصد دارد با خرید زمان به برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد.

رای معنادار مجلس محافظه‌کار به وزرای اقتصادی دولت روحانی نیز می‌تواند نشانه اجماع در جمهوری اسلامی برای ادامه برنامه هسته‌ای باشد.

برخی تحلیل‌گران معتقدند جمهوری اسلامی با استفاده از نفوذ و شهرت محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه در عرصه‌های بین‌المللی بدنبال ادامه برنامه‌های خود در قالبی دیپلماتیک و معتدل است.

رسانه‌های ایران نیز در دو هفته گذشته گزارش‌هایی از واگذاری پرونده هسته‌ای ایران به وزارت امور خارجه به رهبری محمدجواد ظریف منتشر کرده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی امیدوارند دولت روحانی با خرید زمان برای ادامه فعالیت‌های هسته‌ای از سوی تیم جدید سیاست خارجی و کم کردن تاثیر تحریم‌ها از سوی تیم جدید اقتصادی و نفتی٬ بتوانند با کاهش اعتراض‌های داخلی و خارجی برنامه‌های خود را دنبال کنند.

 

منبع: دیگربان

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: