free Saeed Malekpour

دبیرکل سازمان ملل: بازرسان روز شنبه سوریه را ترک می‌کنند

on August 29, 2013

Screen Shot 2013 08 26 at 2 دبیرکل سازمان ملل: بازرسان روز شنبه سوریه را ترک می‌کنند

بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت که تحقیقات بازرسان بین‌المللی در رابطه با حمله شیمیایی هفته گذشته در سوریه تا روز جمعه، هشتم شهریور، ادامه پیدا می‌کند و آنها روز شنبه نیز از این کشور خارج می‌شوند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، آقای بان که در وین به‌سرمی‌برد اظهار داشت، گروه بازرسان سازمان ملل به محض این که سوریه را ترک کنند نتایج تحقیقات خود را به او تحویل خواهند داد.

این گروه از بازرسان دو بار توانسته‌اند به محل وقوع حمله شیمیایی در حومه دمشق وارد شوند و از آثار به‌جای مانده از حمله نمونه‌برداری کنند.

دبیر کل سازمان ملل همچنین گفت که او روز چهارشنبه، هفتم شهریور با باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده درباره شرایط سوریه گفت‌وگویی انجام داده است و این که چگونه می‌توان به فرایند تحقیقات شتاب بیشتری بخشید.

وی افزود، به رییس جمهوری آمریکا اطمینان داده است که بازرسان سازمان ملل اطلاعات، نمونه‌ها و مستندات خود را در اختیار اعضای شورای امنیت و در مجموع، همه اعضای سازمان ملل متحد قرار خواهند داد.

حمله شیمیایی هفته گذشته در حومه دمشق که به مرگ صدها نفر انجامید بحث مداخله نظامی غرب در سوریه را شدت بخشیده است. آخرین اظهار نظر باراک اوباما در این زمینه نیز حاکی از ضرورت «مجازات» حکومت سوریه است، اگرچه رییس جمهوری آمریکا تاکید کرده که هنوز دراین‌باره تصمیم نهایی نگرفته است.

با این حال حکومت بشار اسد دخالت نیروهای این کشور در حمله شیمیایی هفته گذشته را تکذیب می‌کند و آن را به مخالفان خود نسبت می‌دهد.

استفاده از سلاح شیمیایی مغایر با قوانین بین‌المللی است چنان‌چه بان گی مون نیز در سخنان روز پنج‌شنبه خود، حمله شیمیایی در حومه دمشق را «جنایت علیه بشریت» خواند و تاکید کرد که عاملان آن باید پاسخگوی چنین کاری باشند.

دبیر کل سازمان ملل در نهایت با اشاره به جنگ داخلی سوریه و پیامدهای آن گفت: «آن‌چه اهمیت دارد این است که تمام اختلاف عقیده‌ها باید از طریق صلح‌آمیز و گفت‌وگو حل شود.»

فرانسه در جست‌وجوی راه حل سیاسی

فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه نیز روز پنج‌شنبه، هشتم شهریور بر ضرورت «راه‌حل سیاسی» در رابطه با بحران سوریه تاکید کرد، اما در ادامه گفت، چنین راه‌حلی تنها زمانی پدید خواهد آمد که جامعه جهانی بتواند کشتار مردم سوریه را متوقف کند.

رویترز می‌نویسد که به‌نظر می‌رسد اولاند اکنون به نسبت هفته گذشته احتیاط بیشتری به خرج می‌دهد چرا که او در آغاز گفته بود، فرانسه آماده مجازات عاملان حمله شیمیایی در سوریه است و این‌که جامعه جهانی باید به زور متوسل شود.

بر اساس این گزارش، رییس جمهوری فرانسه پس از دیدار با احمد جربا، رییس ائتلاف ملی سوریه در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: «همه چیز باید از مجاری سیاسی حل شود، اما چنین مسئله‌ای تنها زمانی رخ خواهد داد که ائتلاف [ملی سوریه] بتواند به عنوان یک نیروی جایگزین که قدرت کافی دارد خود را نشان دهد.»

وی افزود: «ما تنها زمانی به این مسئله دست می‌یابیم که جامعه جهانی بتواند به‌طور حتی موقت مانع افزایش خشونت‌ها در سوریه شود که یک نمونه آن حمله شیمیایی اخیر است.»

رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک فرانسه می‌گویند که آقای اولاند در گفت‌وگو با احمد جربا درباره فراهم آوردن کمک‌های نظامی بیشتر برای شورشیان گفت‌وگو کرده است.

پیش از این فرانسه و بریتانیا در اروپا بر ضرورت ارائه کمک‌های بیشتر نظامی به مخالفان حکومت سوریه تاکید کرده بودند.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: