free Saeed Malekpour

پرسش نسرین ستوده از داخل زندان اوین

on September 7, 2013
944789 10151838944616416 1089535251 n پرسش نسرین ستوده از داخل زندان اوین

عطاء‌الله رضوانی به همراه خانواده

 

سوالی را نسرین ستوده از مقامات حکومتی به ویژه از مسولین قضایی پرسیده است که همسرش رضا خندان در صفحه فیسبوک خود مطرح کرد:
“اگر آمر و قاتل آقای عطاالله رضوانی (از اعضای جامعه بهائیان که اخیرا در شهر بندر عباس به ضرب گلوله از پشت سر مورد هدف قرار گرفته و کشته شده است) را پیدا کنید و بخواهید بر اساس قانون با او رفتار کنید قاتل یا قاتلین چه مجازاتی خواهند داشت؟ آیا جز این است که بر اساس ماده ۳۰۱ قانون مجازات اسلامی (در صورت مسلمان بودن قاتل) اصلا مجازات نخواهد شد و فقط چند تومان باید به خانواده ی مقتول پول پرداخت کند؟توضیح این که بر اساس قانون چنانچه فردی مسلمان، فرد غیر مسلمانی را بکشد، قصاص و زندان و یا مجازات دیگری هم نخواهد شد.البته تمام این بحث‌ها زمانی مطرح خواهد شد که اراده‌ای برای شناسایی و معرفی قاتل یا قاتلین وجود داشته باشد. در حالی که تا این لحظه هیچ نشانه‌ای از وجود چنین اراده‌ای دیده نمی شود.

 

بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه بهایی در سازمان ملل متحد، ۷ شهریورماه در بیانیه‌ای آورد: «تقریبا شکی نیست که قتل آقای عطاءالله رضوانی با انگیزه تعصب دینی انجام شده است. بنابراین لازم است که حکومت در بالاترین رده‌های خود به موجب وظیفه بین‌المللی‌اش، بدون تأخیر به این مسئله رسیدگی کند.»

خانم دوگال در ادامه تأکید کرده است که دولت حسن روحانی اکنون یا می‌تواند با ادامه روش پیشینیان خود به جهان نشان دهد «که هیچ چیز تغییر نکرده است»، یا با پیگیری این واقعه، تعهدش به «برپا داشتن عدالت و تأمین حقوق بشر برای همه ایرانیان» را به نمایش بگذارد.

گزارش‌های رسیده از ایران حاکی است که آقای رضوانی دوم شهریورماه از پشت سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و جسد او سوم شهریورماه پیدا شده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: