free Saeed Malekpour

وزیر نفت: بابک زنجانی دو میلیارد دلار پول نفت را بازنگردانده است

on September 10, 2013

7899 10151627833048954 2102282710 n وزیر نفت: بابک زنجانی دو میلیارد دلار پول نفت را بازنگردانده استبیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه، ۱۹ شهریور، ضمن اشاره به این که بابک زنجانی «بیش از دو میلیارد دلار از پول نفت کشور را هنوز برنگردانده» از پیگیری این موضوع توسط دولت خبر داد.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری مهر، بیژن زنگنه افزوده است که «در حال پیگیری این موضوع هستیم».
بابک زنجانی، ۴۳ ساله، به گفته خودش، مالک و عضو هیئت مدیره ده‌ها شرکت، بانک، باشگاه ورزشی و … در ایران و نقاط مختلف جهان با بیش از صدها میلیارد تومان سرمایه است.

او به اتهام پول‌شویی به نفع دولت ایران و نقل و انتقال غیرقانونی پول صادره از فروش نفت به داخل کشور، در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است.

تعدادی از رسانه‌ها در ایران و مسئولان سیاسی، آقای زنجانی را به رانت‌خواری، فساد عظیم اقتصادی و سیاسی و ارتباطات وسیع و غیرمتعارف با چهره‌های بانفوذ سیاسی، امنیتی و ورزشی متهم می‌کنند.
بابک زنجانی با رد تمام این اتهامات، خود را «یک سرباز بسیجی در جبهه اقتصادی» و «میهن‌پرست» معرفی کرده که «نه در خرید و نه در فروش نفت» ایران نقشی نداشته و تنها پول حاصله از فروش نفت ایران را به داخل کشور منتقل می‌کند.
وزیر نفت ایران درباره دو میلیارد دلاری که، به گفته او، بابک زنجانی هنوز به کشور بازنگردانده است توضیح داده که زنجانی در این خصوص گفته است: «این مبلغ به حساب من واریز شده، اما به دلیل این که آمریکا آن را بلوکه کرده، نمی‌توانم مبلغ را به خزانه واریز کنم.»
ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا جمهوری اسلامی ایران را به علت مقاومت در برابر اجرای قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد که تهران را ملزم به توقف برنامه جنجالی غنی‌سازی اورانیومش می‌کنند، هدف تحریم‌های اقتصادی در حوزه‌های مختلف فروش نفت، بیمه، بانکداری و غیره قرار داده است.
2944 10151460329011122 1751287111 n وزیر نفت: بابک زنجانی دو میلیارد دلار پول نفت را بازنگردانده است
این تحریم‌ها که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد آغاز و اجرایی شد، تولید و صادرات نفت ایران را به شدت کاهش داده و انتقال پول حاصل از فروش میزان باقی‌مانده به داخل کشور را نیز دشوار ساخته است.
بیژن نامدار زنگنه، در سخنان امروز خود، در پاسخ به سوالی در مورد ایجاد دیپلماسی نفتی و گشایش فروش صادرات نفت گفته است: «ما به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز و نفت دنیا برای هر کاری که در کشورمان بتوانیم در حوزه روابط خارجی انجام می‌دهیم و از این قدرت و توان ملی استفاده می‌کنیم.»
 وزیر نفت افزوده است که «بخش نفت نیز وظیفه خود می‌داند که کمک کند به مجموع قدرت ملی و دیپلماسی کشور برای این که از وضعیت فعلی که در آن قرار داریم، خارج شویم».
 زنگنه تاکید کرده است که «ما باید از حوزه اقتدار و توان ملی برای عبور از این شرایط تلاش کنیم».
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: