free Saeed Malekpour

روحانی: می‌توان صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کرد

on September 13, 2013

 

F5CE6DA4 0E12 47E4 B2B0 AEC557E33CFA w640 r1 s cx0 cy18 cw0 روحانی: می‌توان صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تضمين كرد

 

حسن روحانی، روز جمعه، ۲۲ شهریورماه، در سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، در بیشکک گفت که «با عزم سیاسی و احترام متقابل و تامین منافع مشترک و از طریق تحقق عینی حقوق ایران می‌توان صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کرد».

به گفته او، با «اعتمادسازی متقابل می‌توان در یک دوره زمانی کوتاه به این تضمین متقابل دست یافت».

روحانی افزود: «ایران بر اساس تعهدات حقوقی، آموزه‌های دینی و اخلاقی و ملاحظات راهبردی به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای پای‌بند است و بر حق انکارناپذیر همه اعضای معاهده برای برخورداری از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای از جمله غنی‌سازی تاکید و اصرار دارد.»

پیشتر رضا نجفی، نماینده جدید ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنج‌شنبه، ۲۱ شهریور، گفته بود که او با این نهاد برای حل و فصل قطعی مسائل همکاری می‌کند.

روحانی در سخنرانی خود به شدت از تحریم‌ها علیه ایران انتقاد کرد و آن را «بدعتی خطرناک» خواند که «به منظور مختل کردن روند توسعه ایران، بی‌رحمانه شهروندان عادی و بی‌گناه را هدف قرار داده است».

رهبران ایران می‌گویند که برنامه هسته‌ای تهران برای اهداف صلح‌آمیز از جمله تحقیقات پزشکی و تولید برق است، اما تاکنون نتوانسته‌اند جامعه جهانی را متقاعد کنند که برنامه هسته‌ای‌شان صرفا مقاصد صلح‌آمیز دارد.

شورای امنیت تاکنون با تصویب چهار قطعنامه تحریمی از ایران خواسته است تا غنی‌سازی را متوقف کند، ولی تهران تاکنون از این درخواست سرپیچی کرده و غنی‌سازی را حق خود می‌خواند.

حمایت از ابتکار روسیه 

آقای روحانی همچنین از ابتکار روسیه [در مورد سلاح‌های شیمیایی سوریه] حمایت کرد و گفت: «ایران که خود بزرگ‌ترین قربانی استفاده از سلاح‌های شیمیایی است، مخالف هرگونه تولید،نگهداری و به کارگیری این سلاح‌هاست،خواهان برچیده شدن تمامی سلاح‌های کشتار جمعی از منطقه است.»

روسیه در طرح خود پیشنهاد نظارت بین‌المللی بر سلاح‌های شیمیایی سوریه را ارائه کرده، اما با تصویب یک قطعنامه الزام‌آور در شورای امنیت سازمان ملل که پیامدهای سختی را در صورت خودداری سوریه از اجرای آن پیش‌بینی می‌کند، مخالف است و آن را زمینه حمله نظامی به سوریه می‌داند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، نیز اعلام کرد که دمشق تنها زمانی نظارت بین‌المللی بر سلاح‌های شیمیایی خود را خواهد پذیرفت که آمریکا تهدید به حمله علیه سوریه را متوقف کند.

به گزارش ایرنا، آقای روحانی همچنین درمورد اوضاع سوریه افزود: «فاجعه انسانی در این کشور تنها از مسیر سیاسی و گفت‌وگو بین دولت سوریه و مخالفان سوری آن و بدون دخالت نظامی خارجی قابل حل است، همه طرف‌های ذی‌نفوذ باید مانند ایران برای تحقق چنین گفت‌وگوی سازنده‌ای کمک کنند.»

وی همچنین در مورد دستیابی «گروه‌های افراطی» و «تکفیری» و به‌ویژه دستیابی به سلاح شیمیایی هشدار داد.

ایران پشتیبان اصلی سوریه در منطقه است.

 

منبع: رادیو فردا

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: