free Saeed Malekpour

پاسخ یک ایرانی‌ مقیم استرالیا به پرسش‌های نسرین ستوده

on September 14, 2013
533757 522876614463753 2048748960 n پاسخ یک ایرانی‌ مقیم استرالیا به پرسش‌های نسرین ستوده

کمپین بین‌المللی حمایت از نسرین ستوده – اسلو
شنبه ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۳
سوالی را نسرین ستوده از مقامات حکومتی به ویژه از مسولین قضایی پرسیده است که همسرش رضا خندان در تاریخ شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ در صفحه فیسبوک خود مطرح کرد:
“اگر آمر و قاتل آقای عطاالله رضوانی (از اعضای جامعه بهائیان که اخیرا در شهر بندر عباس به ضرب گلوله از پشت سر مورد هدف قرار گرفته و کشته شده است) را پیدا کنید و بخواهید بر اساس قانون با او رفتار کنید قاتل یا قاتلین چه مجازاتی خواهند داشت؟ آیا جز این است که بر اساس ماده ۳۰۱ قانون مجازات اسلامی (در صورت مسلمان بودن قاتل) اصلا مجازات نخواهد شد و فقط چند تومان باید به خانواده ی مقتول پول پرداخت کند؟توضیح این که بر اساس قانون چنانچه فردی مسلمان، فرد غیر مسلمانی را بکشد، قصاص و زندان و یا مجازات دیگری هم نخواهد شد.البته تمام این بحث‌ها زمانی مطرح خواهد شد که اراده‌ای برای شناسایی و معرفی قاتل یا قاتلین وجود داشته باشد. در حالی که تا این لحظه هیچ نشانه‌ای از وجود چنین اراده‌ای دیده نمی شود.

 

 نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر و زندانی سیاسی، در نامه‌ای به  روحانی خواستار استیفای حقوق شهروندی اقلیت‌های مذهبی و بهاییان شد. او قتل یک ایرانی بهایی در بندرعباس را “یاد آور قتل‌های زنجیره‌ای” دانست و از روحانی خواست تا پاسخ دهد که “اگر قاتل این هموطن بهایی شناسایی شود، چه مجازاتی در انتظار اوست؟”

وی پس از این پرسش آورده است: “پاسخ تلخ این سوال را شما بهتر از من می‌دانید.”

این عضو کانون مدافعان حقوق بشر، در بخش دیگری از نامه خود به رئیس جمهور، نوشته است: “صرف نظر از این که هیچ ایرانی صلح طلبی در صدد کینه توزی و دمیدن بر آتش خشم جمعی نیست اما البته ایجاد راهکارهای قانونی و تغییر گفتمان سیاسی و به رسمیت شناختن حقوق اقلیت‌های مذهبی خواسته‌ای عمومی است.”

پس از انتشار این نامه، یک هموطن ایرانی‌ مقیم سیدنی استرالیا در پاسخ به نسرین ستوده در صفحه فیسبوک سپیده دم نوشت:

خانم ستوده عزیز پرسش‌های شما بر مدار قانون و بر پایه خرد و تعقل انسانی است لاکن خوب می دانید که پاسخگو نه بر مدار قانون و نه بر مدار خرد بلکه بر اساس تصورات فرتوت و رنگ باخته عصر جاهلیت عمل می کند. اینکه شما و هزاران نفر دیگر در بند هستید خود گواهی بر همین تصورات باطل است . تا زمانی که دین عرصه عمومی را ترک نکرده است و بخشی از باور فردی و شخصی ما نگردیده است این مصیبت و ستم ادامه خواهد یافت. با مهر فراوان وآرزوی رهائی شما و دیگر عزیزان از بند جباران زر و زور.

 

ایرج یاسینی
۱۵ سپتامبر ۲۰۱۳ – سیدنی استرالیا

 

944789 10151838944616416 1089535251 n پاسخ یک ایرانی‌ مقیم استرالیا به پرسش‌های نسرین ستوده

عطاء‌الله رضوانی به همراه خانواده

 

بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه بهایی در سازمان ملل متحد، ۷ شهریورماه در بیانیه‌ای آورد: «تقریبا شکی نیست که قتل آقای عطاءالله رضوانی با انگیزه تعصب دینی انجام شده است. بنابراین لازم است که حکومت در بالاترین رده‌های خود به موجب وظیفه بین‌المللی‌اش، بدون تأخیر به این مسئله رسیدگی کند.»

خانم دوگال در ادامه تأکید کرده است که دولت حسن روحانی اکنون یا می‌تواند با ادامه روش پیشینیان خود به جهان نشان دهد «که هیچ چیز تغییر نکرده است»، یا با پیگیری این واقعه، تعهدش به «برپا داشتن عدالت و تأمین حقوق بشر برای همه ایرانیان» را به نمایش بگذارد.

گزارش‌های رسیده از ایران حاکی است که آقای رضوانی دوم شهریورماه از پشت سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و جسد او سوم شهریورماه پیدا شده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: