free Saeed Malekpour

اوباما ادعای پوتین درباره حملات شیمیایی سوریه را رد کرد

on September 15, 2013
barack obama اوباما ادعای پوتین درباره حملات شیمیایی سوریه را رد کرد
باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، در گفتگویی تلویزیونی ضمن تمجید از نقش دیپلماتیک روسیه در رابطه با بحران سوریه، ادعای ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، مبنی بر ارتکاب حمله شیمیایی از سوی شورشیان مسلح سوری را رد کرد.

بر اساس گزارش “رویترز”، اوباما در مصاحبه با شبکه تلویزیونی “ای بی‌سی” ضمن دفاع از رویکرد آمریکا به منظور حل بحران سوریه، تغییر مداوم مواضع خود در این ارتباط را به تفاوت در “سبک دیپلماتیک” و نه موضع دولت ایالات متحده مرتبط دانست.

 به گزارش بی‌ بی‌ سی‌ اوباما همچنین  بدون ذکر جزئیات گفت که با حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران پیام مبادله کرده است. وی گفت  دولتمردان ایران متوجه شده‌اند که برای آمریکا، برنامه هسته‌ای ایران موضوعی بسیار بزرگتر از بکارگیری سلاح‌های شیمیایی در سوریه است.

“من فکر می کنم ایران دریافته که مسئله هسته ای و تهدیدی که ایران هسته ای برای اسرائیل ایجاد می کند خطر بسیار نزدیکتری برای منافع بنیادی ماست. مسابقه هسته‌ای منطقه را بشدت بی ثبات خواهد کرد.”

آقای اوباما اضافه کرد ایران نباید به این نتیجه برسد که “چون آمریکا تا بحال دخالت نظامی نکرده به این معناست که آمریکا به ایران حمله نخواهد کرد.”

“در عوض ایران باید به این نتیجه برسد که امکان حل مسئله از راه دیپلماتیک وجود دارد.”
اوباما در ارتباط با نقش رئیس جمهور روسیه در ارتباط با بحران سوریه، اظهار داشت که برغم تفاوت‌های متعدد میان او و همتای روس خود، پوتین می تواند نقش مهمی به منظور رفع این مساله ایفا کند. رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین ضمن رد ادعای ولادیمیر پوتین مبنی بر ارتکاب حمله شیمیایی از سوی شورشیان مسلح مخالف، اظهار داشت: “هیچ کس در جهان این تصور که شورشیان مسبب این حمله بوده اند را جدی نمی گیرد.”

واشنگتن مسوول حمله شیمیایی در حومه دمشق که به کشته شدن بیش از ١۴٠٠ تن انجامید را رژیم بشار اسد می داند. بسیاری از کارشناسان آمریکایی در روزهای گذشته از باراک اوباما به دلیل آن چه “تغییرموضع ناگهانی و مداوم” در ارتباط با مساله سوریه خواندند، انتقاد کرده اند.

اوباما که در ابتدا تاکید داشت حمله نظامی به سوریه ضروری است، چندی پیش اقدام نظامی علیه دمشق را منوط به کسب مجوز از سوی کنگره این کشور کرد.

این در حالیست که پس از پیشنهاد اخیر روسیه مبنی بر نظارت بر سلاح‌های شیمیایی رژیم اسد، اوباما برغم تاکید بر لزوم تداوم تهدید نظامی و حفظ فشار بر رژیم سوریه، از کنگره آمریکا خواست تا رای گیری در ارتباط با حمله به این کشور را به تعویق بیاندازد.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: