free Saeed Malekpour

نسرین ستوده ساعتی پس از آزادی:«به من گفتند آزاد هستی؛ ما می‌خواهیم همه زندانیان آزاد شوند»

on September 18, 2013

نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر و زندانی عقیدتی، ساعاتی پس از آزادی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« وقتی از زندان مرا بیرون آوردند به من گفتند آزاد هستی. دیشب به چهار نفر دیگرهم گفتند ولی به من گفتند که با مرخصی‌ام موافقت شده است. ولی وقتی از در زندان بیرون آمدم گفتند آزادی. برای همین من برگه مرخصی که تعهد می دهیم بعد از سه چهار روز برمی گردیم را امضاء نکردم.»

او همچنین به کمپین گفت که وکلای زندانی باید هر چه سریعتر آزاد شوند چرا که آنها تنها به خاطر انجام وظیفه زندان بوده‌اند. نسرین ستوده به کمپین گفت:«ما می خواهیم همگی آزاد شوند، چون زندانی شدن آنها نتیجه آن فضای سنگین سیاسی بوده است، بدون تردید. آقای عبدالفتاح سلطانی این افتخار را داشتم که وکیلم بودند و برای پرونده من زحمت زیادی کشیده بودند. سه تن از وکلای من تحت تعقیب قضایی گرفتند که آقای سلطانی سنگین ترین حکم را گرفت با ۱۳ سال زندان گرفت آن هم با تبعید. یعنی حبس در زندان برازجان. البته الان تهران هستند. اما به هرحال طبق همه موازین بین المللی، وکلا در انجام وظیفه شغلی شان، مصون هستند و این اصلی است که در مورد وکلا در ایران به کلی زیر پا گذاشته شده و نقض شده است. ما واقعا خواستار این هستیم که به این اصل توجه شود.

رضا خندان همسر نسرین ستوده هم به کمپین گفت:‌« به همسرم گفته شده که آزاد شده ولی خودش هم دقیقا نمی داند که آزادی مشروع بوده یا عفو. آزادی مشروط البته شامل او می شد اما آزادی مشروط هم معمولا به زندانیان سیاسی داده نمی شود. معمولا به مرخصی می آمد به او ابلاغ می شد که چند روز در مرخصی هستی ولی گفتند که آزادی و با ماشین خودشان تا خانه آوردند و رفتند.

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر یکی از زنان زندانی اوین است  که۱۳ شهریور ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و در دادگاه بدوی به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد اما دادگاه تجدید نظر حکم او را به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش داد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: