free Saeed Malekpour

پرسش جک دورسی، بنیانگذار توئیتر از حسن روحانی

on October 1, 2013

jack dorsey پرسش جک دورسی، بنیانگذار توئیتر از حسن روحانی

پرسش جک دورسی، بنیانگذار توئیتر از حسن روحانی:

عصر به خیر رئیس جمهور. آیا شهروندان ایرانی قادر به خواندن توئیت های شما هستند؟

سپیده دم – این پرسش در شرایطی مطرح میشود که میلیون‌ها نفر در ایران از دسترسی‌ مستقیم به تویتر و فیسبوک محروم هستند و با استفاده از فیلترشکن و پروکسی این امکان برایشان به سختی  فراهم میشود، و با توجه به تلاش‌های دولت در راه‌اندازی کامل شبکه ملی‌، خطر قطع ارتباط با شبکه جهانی‌ روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

۲۵ شهریور معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد که اتصال ۴۰۰ هزار خانوار در کشور و جداسازی آنها از اینترنت و اتصال به شبکه ملی اطلاعات (اینترنت ملی) آغاز شده است. وعده‌ای که مدت‌ها سر و صدا کرده بود به تحقق پیوست.

در تازه‌ترین خبر در این  زمینه امروز سه شنبه, ۰۹ مهر ۱۳۹۲ محمد علی آریانیان معاون شرکت زیرساخت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اظهار داشت:

برای تامین اطلاعات درخواستی مردم در داخل، می‌توانیم مراکز داده ایجاد کنیم. همچنین پیشنهاد شد که با گوگل و یاهو قرارداد بنویسیم تا یک کپی از سرور‌هایشان را در ایران راه‌اندازی و این اطلاعات را به روز کنند.

او در ادامه افزود:  شبکه ملی اطلاعات چیزی شبیه به شبکه اینترانت است.

معاون نظارت راهبردی و برنامه‌ریزی ارتباطات زیرساخت در شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: مفهوم اصلی این شبکه این است که یک سری مراکز داده در داخل کشور داشته باشیم تا مردم برای دسترسی به اطلاعات موجود در سایت‌ها نیاز به رفتن به خارج کشور نداشته باشند.

وی ادامه داد: زمانی که شبکه‌هایی مانند تبیان و رشد در داخل کشور داریم که همه اطلاعات داخلی را در خود دارند، این شبکه می‌توانند اطلاعات مورد نیاز مردم را در داخل کشور پاسخگو باشند.

آریانیان ادامه داد: همچنین یکی از دیگر نیازهای مردم ویدئو است که صدا سیما می‌تواند این خدمت را ارائه کند. این خدمت می‌تواند به صورت کاش (اطلاعات ذخیره شده) نگهداری شود و مردم به آنها مراجعه کنند که در حال حاضر این موارد متناسب با توسعه شبکه زیرساخت، رشد پیدا نکرده است.

معاون شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: کار دیگر که می‌توانیم انجام دهیم این است که مانند کشورهای دیگر یک کپی از اطلاعات گوگل را در کشور خود بیاوریم و با گوگل هم قرارداد ببندیم که این اطلاعات را به روز کند. با این کار دیگر نیاز نیست که مردم با پهنای باند خارجی به کانادا بروند و برگردند.

وی ادامه داد: کشورهای دیگر مانند دبی و ترکیه نیز این کار را انجام دادند و ما نیز در یک برهه زمانی در آیکان (موسسه جهانی ثبت دامنه‌ها) این پیشنهاد را مطرح کردیم و قرار شد به ما هم یک نسخه بدهند که به دلیل تحریم‌ها نشد.

آریانیان توضیح داد: می‌توانیم با سرویس‌ دهنده‌های بزرگ مثل گوگل و یاهو قرارداد بنویسیم تا به صورت آنلاین یک سری از سرور‌هایشان را در ایران راه اندازی (ران) کنند. به این ترتیب مردم زمانی که اطلاعاتی از دیتابیس (مرکز داده) گوگل می‌خواهند این اطلاعات در داخل کشور موجود است. مگر برخی از اطلاعات که دسترسی آنها به ندرت انجام می‌شود از خارج آورده می‌شود.

معاون شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی نسبت میزان دسترسی با استفاده از شبکه داخل و دیتابیس‌های داخلی با منابع خارجی است. هم‌اکنون کشور کره ۹۰ درصد اطلاعاتش را در داخل کشور تامین می‌کند و نیاز به دیتابیس‌های خارجی ندارد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: