free Saeed Malekpour

ظریف : از اوباما ناامید شدم

on October 5, 2013
54785 ظریف : از اوباما ناامید شدم

آتش زدن پرچم آمریکا و لگد کردن و آب دهان ریختن به روی تصویر اوباما در مراسم نماز جمعه

 

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به سی‌ان‌ان گفته: “من از این که اوباما زبانی توهین‌آمیز به مردم ایران به کار برد ناامید شدم.”

ظریف، که با فرید زکریا مصاحبه می‌کرد، ضمن انتقاد از مواضع باراک اوباما در دیدار با بنیامین نتانیاهو گفت: “به اعتقاد من اوباما باید به این نیت اعلام‌ شده که دنبال رابطه‌ای مبنی بر احترام متقابل است پایبند باشد.”

باراک اوباما هفته گذشته در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل که به واشنگتن سفر کرده بود، گفت گزینه نظامی در مواجهه با ایران همچنان به قوت خود باقی است.

آقای ظریف پیشتر مواضع آقای اوباما در این دیدار را “بی‌احترامی به مردم ایران، قلدرمآبانه و نادرست” خوانده بود.

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته: “شما نمی‌توانید با تهدید یک کشور رابطه‌ای مبتنی بر احترام متقابل با آن برقرار کنید.”

این اظهارات وزیر امور خارجه ایران البته در شرایطی مطرح می شود که  روز گذشته در مراسم نماز جمعه تصویر اوباما به همراه پرچم آمریکا لگدمال شد.

یک‌شنبه گذشته نیز، جواد ظریف در حالی که مهمان برنامه «این هفته» شبکه ای.بی‌.سی آمریکا بود، ادعا کرد که گفته‌های خامنه‌ای بعضا بد ترجمه شده است.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، در گفتگو با شبکه ای‌.بی.سی وانمود می کند که خامنه ای نگفته هولاکاست افسانه است: «اگر “افسانه” خوانده شده، به خاطر ترجمه بد و خارج از “کانتکست” بوده است. مشکل این است که وقتی چیزی را از فارسی به انگلیسی ترجمه می‌کنید، چیزی از دست برود، مانند فیلم “Lost in Translation”، که چیزی در ترجمه از دست می‌رود.»

او در قسمتی‌ دیگر از سخنان خود می‌گوید ”مردم عادی در انتخابات نشان دادند که اعتماد خود را به داخل صندوق ریختند، اعتماد خودشون رو به حکومت نشان دادند، و می‌خواهند که حکومتشان با بقیه دنیا معامله نماید …”

ظریف ، جوامع ایران و آمریکا را دارای تشابهات بسیاری می داند و تفاوت عقیده و وجود دیدگاههای مختلف و چند صدایی را از جمله ی این شباهت ها برمی شمارد و این را موجب سلامت جامعه ایران می داند! ظریف  با سرپوش گذاشتن بر وجود صدها زندانی سیاسی و سرکوب دگراندیشان در ایران تقابل  چند کاندیدا که در شورای نگهبان جنتی مورد تأیید قرار گرفتند را   شاخصه وجود چند صدایی و سلامت جامعه ایران معرفی می کند!
ظریف در جای دیگری از مصاحبه، حکومت آخوند ها را که همواره مخالف منافع ملی ایران عمل کرده و با تعقیب پروژه بمب اتمی و جنگ افروزی در کشورهای همسایه موجبات خسارت های میلیاردی به کشورمان را فراهم آورده است، همردیف مردم ایران قرار می دهد. او با برجسته کردن فشاری که از طریق تحریمها به مردم کشورمان وارد می شود، عنوان می کند که آمریکا باید فوراً تحریمها را بر سیستم مالی ایران لغو کند تا ما بتوانیم برای بیماران ایرانی دارو تهیه کنیم.

 

محمدجواد ظریف را بهتر بشناسیم

مجتبی‌ واحدی این پرسش را در صفحه فیسبوک خود می‌کند که : آیا دروغ گفتن دولتمردان فقط اگر در دولت احمدی نژاد باشد بد است یا هر دولتمردی و اصولا هر فردی ازجمله اعضای دولت تدبیر و امید هم اگر دروغ بگویند باید اعتراض کنیم؟

 

به‌ این ترتیب، اگر بخشی از حیله‌های دیپلماتیک آقای ظریف، تغییر شکل واقعیت برای ایجاد رضایتی موقت در طرف مقابل است، احتمالا مقام‌های سیاسی غربی از این پس با احتیاطی بیشتر با ایشان روبرو خواهند شد، چرا که ممکن است «فتوای ضد سلاح هسته‌ای» رهبری بدون اینکه هنوز سندی از سوی دفتر ایشان منتشر شده باشد، تنها یک «ترجمه بد» محسوب شود.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: