free Saeed Malekpour

شورای نگهبان ازدواج با فرزند خوانده را مغایر با شرع و قانون اساسی‌ تشخیص نداد

on October 10, 2013
1383562 605874506120239 1210565760 n شورای نگهبان ازدواج با فرزند خوانده را مغایر با شرع و قانون اساسی‌ تشخیص نداد

به گزارش روابط عمومی کانون دفاع از حقوق کودکان، مردم سنندج روز سه شنبه۱۶ مهر در مراسمی به مناسبت روز جهانی کودک، خواهان ممنوع کردن ازدواج سرپرست با فرزند خوانده شدند.

سپیده دم –  شورای نگهبان لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی تشخیص نداد. با تایید شورای نگهبان و علیرغم تمامی اعتراض ها، امکان ازدواج با فرزندخوانده رسما جزیی از قوانین فرزندخواندگی شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست که با اصلاحاتی در جلسه مورخ سی و یکم شهریورماه یکهزار و سیصد و نود و دو به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۱۳۹۲/۰۷/۱۰ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

به گزارش شهرزادنیوز به نقل از روابط عمومی کانون دفاع از حقوق کودکان، مردم سنندج روز سه شنبه۱۶ مهر در مراسمی به مناسبت روز جهانی کودک، خواهان ممنوع کردن ازدواج سرپرست با فرزند خوانده شدند.

طبق این گزارش، شرکت کنندگان در این مراسم صدها تراکت تبلیغی و پلاکاردهایی در دفاع از حقوق کودک، و علیه خشونت و کودک آزاری با خود حمل کردند و فعالان حقوق کودک در مورد مسائل و مشکلات کودکان قربانی خشونت، کودکان کار و تبعیض سخن گفتند.

در این مراسم همچنین صدها کودک و نوجوان در فستیوال‌های شاد موسیقی، رقص ایستگاه نقاشی و بازی‌های تفریحی که از “طرف کانون دفاع از حقوق کودکان” سازماندهی شده بود، شرکت کردند.

در این تجمع پلاکاردهایی در رابطه با حقوق کودکان نصب شده بود، که روی آن‌ها از جمله نوشته شده بود: استثمار کودکان ممنوع؛ ازدواج با فرزند خوانده یعنی اذیت و آزار کودکان تحت سرپرستی؛ ما خواهان لغو مصوبه ازدواج با فرزند خوانده هستیم.

حسین باقرزاده در ایران امروز در ارتباط با موضوع ازدواج با فرزند خوانده می‌نویسد: خبر مربوط به تصویب جواز ازدواج فرزندخوانده با سرپرست در مجلس اسلامی ایران بسیاری را شگفت‌زده کرده و به بحث‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی ایران دامن زده است. برای بسیاری قابل فهم نیست که چگونه در دوران معاصر کسانی پیدا می‌شوند که بر اساس درک خود از اسلام و یا به استناد فتوای فقیهان به یکی از نمونه‌های فاحش سوء استفاده جنسی از کودکان تحت عنوان «ازدواج» رأی می‌دهند و به آن لباس قانون می‌پوشانند. این خبر برای این دسته از مردمان تکان‌دهنده بوده است. ولی کسانی که با ماهیت نهاد ازدواج در فقه آشنایند و فرهنگ حاکم بر اندیشه فقیهان را می‌شناسند از تصویب چنین قانونی مبتنی بر فتوای این فقیهان شگفت‌زده نشده‌اند. در واقع، صدور احکامی از این قبیل کاملا با اندیشه‌های فقهی در مورد نهاد ازدواج همخوانی دارد و عمق انحطاط و فساد نهفته در این نهاد را، بر اساس آن چه که در فقه اسلامی آمده و در ایران قانون شده و رسمیت یافته است، به نمایش می‌گذارد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: