free Saeed Malekpour

حسین فریدون دستیار ویژه رییس‌جمهور است

on October 12, 2013
rohani fan حسین فریدون دستیار ویژه رییس‌جمهور است
دفتر سخنگوی دولت در پی انتشار خبری به نقل از محمدباقر نوبخت مبنی بر اینکه «فریدون دستیار ویژه رییس‌جمهور نیست»، با رد این خبر اعلام کرد که حسین فریدون – برادر حسن روحانی – دستیار ویژه رییس‌جمهور است.

به گزارش همشهری در اطلاعیه دفتر سخنگوی دولت آمده است: ضمن تکذیب خبر منسوب به دکتر نوبخت در یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر اینکه «فریدون دستیار ویژه رییس جمهور نیست»، اعلام می‌شود ایشان دستیار ویژه رییس‌جمهور هستند و خبر اعلام شده از قول سخنگوی محترم دولت، صحت ندارد.

دفتر محمدباقر نوبخت همچنین ضمن رد مطلب دیگر این خبرگزاری مبنی بر عدم حضور رییس‌جمهور در دانشگاه تهران، اعلام کرد: این برنامه لغو نشده است و رییس‌جمهور طبق برنامه قبلی در دانشگاه تهران حضور خواهد یافت.

در روز‌های گذشته  حضور برادر رئیس جمهور در جلسه مذاکرات ۵+۱ در آمریکا، و انتصابات فامیلی در آغاز به کار دولت حسن روحانی، پرسش بر انگیز شد.

1381359 540464366025686 751830315 n حسین فریدون دستیار ویژه رییس‌جمهور است

برادر روحانی با چه عنوان حقوقی در تیم مذاکره کننده قرار گرفته است؟
حضور حسین فریدون، برادر حسن روحانی (در عکس: سمت چپ پشت سر جان کری) در تیم مذاکره کننده ی هسته‌ای ایران در نشست وزرای ایران و ۵+۱ در نیویورک، این سوال را پیش آورده که آقای فریدون با چه عنوان حقوقی در این تیم قرار گرفته است؟ تا امروز هیچ حکمی رسمی از سوی رییس جمهور برای حسین فریدون صادر نشده و اگر صادر شده علنی نشده است؛ خود او نیز چندی پیش تاکید کرده بود که سمتی در دولت ندارم.این در حالی است که حسین فریدون در مدت انتخاب حسن روحانی، در بسیاری از مراسم‌های رسمی برادر خود را همراهی می کند؛ اما  رسانه‌ها نیز هر بار از او به عنوان «برادر رییس جمهور» نام برده اند.
دلیل تفاوت نام فامیلی حسین فریدون با برادر خود، حسن روحانی این است که برادر بزرگتر نام فامیلی خود را از «فریدون» به «روحانی» تغییر داده است.
خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌های روحانی در دولت چه می‌کنند؟
1013546 544385952300194 345294249 n حسین فریدون دستیار ویژه رییس‌جمهور است

ردیف بالا از راست به چپ: عبدالحسین فریدون – اسماعیل سماوی – علی‌اصغر مونسان
ردیف پایین: حسین فریدون – حسن روحانی

تقاطع: علی غزالی، از روزنامه‌نگاران “اصول‌گرا”ی نزدیک به هاشمی رفسنجانی و مدیر سایت توقیف‌شده‌ی بازتاب امروز، با انتشار مطلبی در صفحه فیسبوک خود، از انتصابات فامیلی در آغاز به کار دولت حسن روحانی خبر داد و با مقایسه این اقدام با انتصابات مشابه در دولت پیشین نوشت که احمدی‌نژاد از شروع دولت دومش چنین امتیازاتی را به بستگانش داده بود.

آقای غزالی که به دلیل انتشار خبری در ارتباط با تقلب در انتخابات سال ۸۸، در اردیبهشت و خرداد ماه امسال بیش از ۵۰ روز را در بازداشت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به سر برده بود، با نام بردن از اسماعیل سماوی، خواهر‌زاده آقای روحانی، نوشته که او به سه سمت “مشاور رییس دفتر رییس جمهور، رییس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری و سرپرست گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری” منصوب شده است.

پیش از این، محمد نهاوندیان رییس دفتر ریاست جمهوری در حکم انتصاب اسماعیل سماوی نوشته بود: «به منظور ساماندهی، ارتقاء بهره‌وری و بهره‌گیری از اندیشه و توانایی جوانان، به موجب این حکم سرپرستی گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری به جنابعالی محول می‌شود.»

غزالی هم‌چنین از انتصاب عبدالحسین فریدون، برادرزاده آقای روحانی به سمت مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم خبر داده است.

عبدالحسین فریدون، دانشیار دانشکده مکانیک دانشگاه سمنان و رییس سابق این دانشگاه بوده است.

در این میان، شاید یکی از حساس‌ترین پست‌های اقتصادی در ایران به خواهرزاده‌ی دیگر حسن روحانی، علی‌اصغر مونسان، رسیده است که با حکمی که در آخرین روزهای شهریورماه از اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری اسلامی دریافت کرد به سمت مدیرعامل منطقه آزاد کیش منصوب شد.

آقای مونسان، دانش‌آموخته‌ی مهندسی عمران از دانشگاه شریف است و از جمله مشاغل پیشین وی می‌توان به معاون اجرایی شرکت مانا (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران)، عضویت هیات مدیره و معاون اجرایی شرکت دی (بنیاد مستضعفان)، مسوولیت‌های اجرایی در فاز اول منطقه پارس جنوبی (پالایشگاه پارس جنوبی) و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، عضویت در هیأت مدیره و معاون فنی و اجرایی شرکت هریس، عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آتی‌ساز (بنیاد مستضعفان)، مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران و مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران اشاره کرد.

در این میان، حسین فریدون برادر کوچک‌تر حسن روحانی نیز بدون داشتن هیچ پست رسمی دولتی، در تمامی جلسات هیات دولت و نیز سفرهای داخلی و خارجی رییس جمهوری اسلامی حضور دارد. او که پیش‌تر خبر انتصاب خود در پست‌های دولتی را تکذیب کرده، در جریان مذاکرات هیإت ایرانی با گروه ۱+۵ و دیدار جواد ظریف با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در نیویورک نیز حضور داشت.

گفتنی است حسن روحانی در جریان تبلیغات انتخاباتی‌اش از انتصابات فامیلی و باندی در دولت محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرده و وعده داده بود که به اعضای خانواده‌اش در دولتش پُست ندهد.

در بند هشتم سوگندنامه‌ای نیز که در اولین جلسه‌ی هیات دولت به عنوان «منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید» قرائت شد، وزرای دولت سوگند خوردند که «مبنای واگذاری مناصب را شایستگی، راستگویی و درستکاری» قرار دهند و «نزدیکان سببی و نسبی» شان در انتصابات «از هیچ امتیاز و تقدمی برخوردار نباشند».


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: