free Saeed Malekpour

جان کری: توافق نکردن با ایران، بهتر از یک مصالحه ضعیف است

on October 13, 2013

 

9E6E0D2E 1469 45CD 9D8B 6297BC98D888 w640 r1 s جان کری: توافق نکردن با ايران، بهتر از يک مصالحه ضعيف است

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۲۱ مهرماه (۱۳ اکتبر) با اشاره به باز بودن پنجره دیپلماسی در قبال ایران گفته است که توافق نکردن با ایران، بهتر از یک مصالحه ضعیف و ناکافی  با این کشور است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای کری این اظهارات را در جریان سخنرانی خود از لندن برای کنفرانس کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) در کالیفرنیا  بیان کرده است. این سخنرانی از طریق ویدئو کنفرانس انجام شده است.

آسوشتیدپرس می گوید، وزارت امور خارجه آمریکا بخشی هایی از این سخنرانی را منتشر کرده است.

طبق این گزارش  آقای کری گفته است: «در حالی که در پی حل مسالمت آمیز مساله برنامه هسته ای ایران هستیم،  باید حرف ها با اقدامات منطبق باشد. در هر توافقی با ایران ما مساله امنیت اسرائیل را مد نظر خواهیم داشت. ما  ضرورت قطعیت، شفافیت و پاسخگویی را در چنین روندی مد نظر داریم. و قاطعانه باور داریم توافق نکردن با ایران، بهتر از یک توافق ضعیف و بد است.»

آقای کری همچنین در آستانه دور تازه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵  روز یکشنبه  در لندن با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در خصوص برنامه هسته ای ایران، مصر و سوریه مذاکره کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا مذاکرات جان کری و کاترین اشتون را «بسیار سازنده» خوانده است.

ایران و گروه ۱+۵ در روز های ۱۵ و۱۶ اکتبر (سه شنبه و چهارشنبه) در ژنو سوئیس در خصوص برنامه هسته ای جمهوری اسلامی گفت وگو می کنند.

پیشتر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ۴ مهرماه دیداری بین محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه ۱+۵ انجام شد، اما این نخستین بار است که دولت حسن روحانی قرار است پیشنهاد خود برای حل مناقشه هسته ای این کشور ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، با تغییر ات در ایران امیدورای هایی در خصوص دست یافتن به راه حلی در جریان مذاکره ژنو به وجود آمده است.

به گزارش رسانه های ایران  این کشور  قصد دارد در مذاکرات «ژنو»  طرح پیشنهادی تازه خود  را، مشتمل بر سه بخش، به طرف  اعضای گروه ۱+۵ ارائه کند.

به گزارش خبرگزرای مهر، این پیشنهاد جدید «در گام نخست نیز گام‌های هر طرف برای دستیابی به توافق نهایی را مشخص کرده اما در قیاس با مذاکرات قبلی این گام‌ها متوازن و با در نظر گرفتن نگرانی‌های گروه ۱+۵ است که قابلیت عملیاتی شدن دارد.»

محمد جواد طریف قرار است در جلسه افتتاحیه این مذاکرات شرکت کنند و پس از آن عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه ایران، مسئولیت ادامه مذاکرات ایران را برعهده خواهد داشت.

در همین زمینه، یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته ای ایران روز جمعه گفته بود،  ایران در سطح وزیر امور خارجه در مذاکرات ژنو شرکت دارد و مسئول هیات ایرانی محمدجواد ظریف است.

این منبع آگاه گفته بود که محمد جواد ظریف  دوشنبه شب و پیش از آغاز دور جدید گفت‌و‌گوهای ایران و ۱+۵ در ضیافت شام کاترین اشتون در ژنو شرکت می کند و احتمالا وی در این ضیافت یا افتتاحیه مذاکرات سه‌شنبه طرح پیشنهادی جدید ایران را به اعضای گروه ۱+۵ ارائه کند.

این در حالی است که عباس عراقچی روز یک‌شنبه گفت که ایران قصد ندارد با گزینه انتقال ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود به خارج از کشور موافقت کند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای عراقچی تصریح کرد است: «ما در مورد حجم، سطح، و روش‌های غنی‌سازی گفت‌وگو خواهیم کرد اما حمل مواد (غنی‌شده) به خارج برای ایران جزو خطوط قرمز است.»

در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ایران و  اعضای گروه ۱+۵ مذاکرات متعددی را انجام دادند، اما این مذاکرات نتیجه برای حل مناقشه هسته ای ایران در پی نداشت.

آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا به همراه آلمان، کشورهای عضو گروه ۱+۵ در تلاشند تا به راه حلی برای مناقشه هسته ای ایران دست یابند.

 

منبع: رادیو فردا

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: