free Saeed Malekpour

بشار اسد: من مستحق جایزه صلح نوبل بودم

on October 15, 2013
13890710 0610204 بشار اسد: من مستحق جایزه صلح نوبل بودم

بشار اسد در دیدار با علی‌ خامنه‌ای – عکس آرشیوی

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در گفت و گویی با روزنامه لبنانی ”الاخبار” در واکنش به اعطای جایزه نوبل امسال به سازمان بین المللی منع اسلحه شیمیایی به شوخی گفت: ”من مستحق جایزه صلح نوبل بودم.”

سازمان بین المللی منع اسلحه شیمیایی هم اکنون برای از میان بردن اسلحه شیمیایی سوریه فعالیت می کند.

به گزارش العربیه روزنامه ”الاخبار” در شماره روز دوشنبه ۱۵-۱۰-۲۰۱۳ نوشته است که اسد به شوخی گفته است: ”این جایزه باید برای من می بود.”

سازمان منع اسلحه شیمیایی برپایه قطعنامه ای که ماه گذشته در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید، مامور از بین بردن اسلحه شیمیایی سوریه شد.

بسیاری از فعالان سوری از دادن جایزه صلح نوبل به این سازمان، ابراز ناخورسندی کرده و در شبکه های اجتماعی، این اقدام را نوعی پیروزی برای سیاست های بشار اسد دانستند.

این فعالان می گویند که بحران سوریه که در دو سال و نیم پیش بیش از ۱۰۰هزار کشته برجای گذاشته، به بحران شیمیایی خلاصه شده است.

حدود دو ماه پیش یک حمله شیمیایی به حومه دمشق، بیش از ۱۴۰۰ کشته برجای گذاشت. غرب که نظام بشار اسد را به انجام این حمله متهم می کند، در پی اقدام نظامی علیه سوریه بود. اما توافق روسیه و آمریکا بر سر قرار دادن اسلحه شیمیایی سوریه در اختیار جامعه بین الملل و موافقت دولت سوریه با این توافق، سایه مداخله خارجی را از سوریه دور کرد.

پس از آن قطعنامه ای درباره توافق روسیه و آمریکا در شورای امنیت تصویب و عملیات نابودی اسلحه شیمیایی سوریه آغاز شد.

به گزارش سپیده دم هفته گذشته یک روزنامه نگار ایرانی به نام سعید کمالی دهقان، نام حسن روحانی را به عنوان نامزد صلح نوبل در لیست نظرسنجی روزنامه گاردین برای جایزه صلح نوبل  قرار داد. مسلما همهٔ طراحان این قضیه، از جمله آقای سعید کمالی دهقان از قبل میدانستند، که امکان نامزدی جایزه صلح نوبل برای روحانی وجود ندارد زیرا که هر کسی هم که رای بیشتری بیاورد در حقیقت می شود برنده جایزه نوبل آن روزنامه و نه نوبل واقعی که کمیته انتخاب خودش را دارد و بین نامزدهای امسالش هم نام حسن روحانی نبود و اصلا نمی توانسته باشد چون مهلت کاندیدا کردن افراد برای جایزه امسال، در بهمن ماه گذشته، یعنی زمانی که حتی روحانی کاندیدای ریاست جمهوری نشده بوده به پایان رسیده است.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: