free Saeed Malekpour

جواد ظریف: در ایران کسی به دلایل سیاسی اعدام نمی شود!

on November 8, 2013
Javad Zarif1 جواد ظریف: در ایران کسی به دلایل سیاسی اعدام نمی شود!

حسن داعی میگوید: اگر دولت روحانی از اعدام و سرکوب ناراضی است چرا بجای شکوه و شکایت، از آن دفاع میکند. وزیر دادگستری‌اش توهین و حمله به دختر موسوی را توجیه میکند، وزیر ارشادش از بستن روزنامه بهار دفاع میکند و سخنگوی وزارت خارجه اش، گزارش احمد شهید در مورد نقض گسترده حقوق بشر در ایران را بی‌اساس و توهین به ملت شریف ایران میخواند و در صفحه فیس بوک خود که برای خام کردن افکار عمومی غرب براه انداخته، از شکوفائی مردمسالاری دینی در ایران که به گفته ایشان الگوی دموکراسی برای مردم منطقه نیز شده سخن میگوید؟

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در مصاحبه با روزنامه فرانسوی زبان لوموند که روز پنجشنبه ۷ نوامبر منتشر شده، در پاسخ به خبرنگار این روزنامه که از او پرسیده: “آقای روحانی در دوره تبلیغات انتخاباتی شان وعده دادند که وضعیت حقوق بشر را بهبود بخشند. اما همچنان زندانی سیاسی و اعدام وجود دارد”، گفته که “هیچ کس در ایران به دلایل سیاسی اعدام نشده است و قوه قضائیه ما مستقل است.” ادعایی مشابه با اظهارات صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران که ۴ اردیبهشت، وجود اعدام سیاسی در ایران را “کذب محض” خواند.
هرچند که باید از تغییر در روابط خارجی دولت ایران و آزادی برخی از زندانیان سیاسی در ایران، استقبال کرد، اما از انکار اعدام زندانیان سیاسی در ایران نباید به سادگی گذشت.

آیا به راستی کسی در ایران به دلایل سیاسی اعدام نشده است؟
رویا برومند، مدیر بنیاد عبدالرحمان برومند در واشینگتن در مقاله ای که ٢٢ اکتبر  ٢٠١٢   در سایت هافینگتن پست منتشر کرد، به این پرسش پاسخ داده است. او با اشاره به اعدام برخی از زندانیان سیاسی از جمله اعدام هزاران زندانی سیاسی در دهه شصت، اعدام یعقوب مهرنهاد، فعال مدنی در شهریور سال ۱۳۸۷، اعدام فرزاد کمانگر معلم و فعال مدنی در کردستان در اردیبهشت ۱۳۸۹ و موارد دیگر از این دست اعدام ها، پرسیده: “اگر این اعدام‌ها، که تنها چند نمونه از اعدامهای بی شمار در جمهوری اسلامی هستند، سیاسی نباشند، شاید باید تعریف جدیدی از آن در واژه نامه‌ها وارد کرد. اگر این کشتن‌ها قانونی و قابل دفاع هستند، پس چرا اینهمه مخفی‌کاری حول آن‌ها وجود دارد؟ چرا دادگاه‌ها پشت درهای بسته برگزار می‌شوند و چرا هیچ ناظر مستقلی اجازه حضور در جلسات دادگاه را ندارد؟ چرا وکلا اجازه دیدار آزادانه با موکلانشان را نمی‌یابند و به پرونده‌هایشان دسترسی ندارند؟ چرا اینهمه وکیل و روزنامه‌نگار به دلیل حرف زدن درباره فقدان تضمین‌های آیین دادرسی زندانی شده‌اند؟”

متن کامل مقاله رویا برومند را در این لینک بخوانید

متن کامل مصاحبه روزنامه لوموند فرانسه با جواد ظریف را در این لینک بخوانید

 

خاطره‌ای از آیت‌الله منتظری درباره مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری حسن روحانی

«دادستان و آقای پورمحمدی و حسین‌علی نیری، قاضی اوین را احضار کردم. گفتم الان محرم است، تا الان که اعدام کردید، احترام محرم را حفظ کنید اقلا نکشید. یک کدام از آقایان گفت ما الان ۷۰۰ نفر را مهیا کردیم برای اعدام، اجازه بدهید این ۷۰۰ نفر را اعدام کنیم بعد اون وقت حرف شما! گفتم یعنی چی؟ آخر کشتن که واجب نیست…»

 

۲۵ سال بعد از کتمان قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ از سوی علی اکبر ولایتی، اینک جواد ظریف وجود اعدام‌های سیاسی را نفی می‌کند

سپیده دم – محمدجوادظریف، ۵۳ ساله، از ماه اوت گذشته وزیر امورخارجه ایران است. پس از ملاقات با لوران فابیوس (Laurent Fabius)، سه شنبه ۵ نوامبر در پاریس، برای از سرگیری مذاکرات در مورد پرونده هسته‌ای که در روز پنج شنبه انجام می‌شود، به ژنو سفر کرد.

5 جواد ظریف: در ایران کسی به دلایل سیاسی اعدام نمی شود!

در آستانه مذاکرات هسته‌ای یک بار دیگر یک نظرسنجی جدید در آمریکا منتشر شده که گویا اکثریت مردم ایران طرفدار برنامه هسته‌ای بوده و حتی به قیمت تحریم و فشار اقتصادی، خواهان ادامه این برنامه هستند و گناه مشکلات خود را نیز به گردن آمریکا میاندازند!
در” افشاگری حسن داعی در رابطه با نظرسنجی‌ های دروغین” ، با نحوه ساختن این نظرسنجی‌ها توسط محافل طرفدار مماشات و شرکت مستقیم عوامل رژیم در این نظرسنجی‌ها آشنا می شویم. همان محافلی ( یاران محمد جواد ظریف ) که در اوج جنبش سبز و در سال ۲۰۰۹ زمانی‌ که مردم در خیابان‌ها کشته، دستگیر و به اوین و کهریزک منتقل میشدند، نظرسنجی منتشر کردند و مدعی شدند که ۸۱% مردم، احمدی‌نژاد را رئیس جمهور مشروع خودشان میدانند!

ایشان گفتند که به تیم مذاکره کننده اعتماد دارند و نه به طرف مقابل. ما هم همین بی‌اعتمادی را داریم. در سال‌های اخیر، رفتار غربی‌ها اعتماد ایرانی‌ها را از بین برد، مثلا تحریم‌های متعددی که فراتر از قطعنامه‌هایشورای امنیت بود به ایران تحمیل شد. بیماران ایرانی ازداروهای مورد نیازشان محروم بودند.

برای حل این مشکل، اکنون پنجره فرصت مناسبی وجود دارد که مردم ایران در ماه ژوئن با انتخاب آقای روحانی به ریاست جمهوری برای خود گشودند. ما با رویکرد جدیدی برای مذاکره آمده‌ایم و همه، در ژنو و درنیویورک شاهد جدیت ما بودند. اکنون منتظر رویکرد مشابهی از سوی طرف‌های مقابل خود هستیم.

آیا دو طرف از دستیابی به توافق فاصله دارند؟

آنقدرها خیر. ما موضوعاتی که هر یک از طرفین باید درباره آن تحرکاتی صورت دهد را مشخص کردیم. هفتهگذشته در وین، علاوه بر نشستی بسیار مثبت در آژانس بین المللی انرژی اتمی، جلسه‌ای هم در سطح کارشناسان داشتیم. آنها همه جوانب را مورد بررسی قرار دادند. حالا باید تنظیمات لازم را صورت داد و جلو رفت. می‌توانیم این هفته در ژنو به نتیجه برسیم و اگر چنین نشد هم فاجعه‌ای پیش نمی‌آید، مادامی که به جلو حرکت می‌کنیم.

آیا فرانسه غیرمنعطف‌تر از ایالات متحده است؟

بله. ما بهترین روزها را [با پاریس] داشتیم. فرانسه شریک مهمی برای ماست. ما رابطه‌های تاریخی پر فراز و نشیبی با یکدیگر داریم، و با اینکه در حال حاضر در اوج رابطه خود نیستیم اما من امیدوارم که بتوانیم در این موضوع پیشرفت حاصل کنیم. و اینکه فرانسوی‌ها واقع بینی، انعطاف و اراده رسیدن به یک توافق را از خود نشان دهند. پتانسیل زیادی برای انجام امور به طور مشترک میان ایران و فرانسه وجود دارد.

ایران چه میزانی از اورانیوم غنی شده تا بیست درصد دارد؟ در ماه اوت آژانش بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود که میزان آن ۱۸۶ کیلوگرم است…

به نظرم دقیق است. ارقام آژانس قابل اعتمادترین ارقام هستند، چرا که بازرسان آنها همه جا هستند، همه چیز را زیر نظر دارند و از همه چیز فیلمبرداری می‌کنند. ما چیزی برای پنهان کردن نداریم.

چرا به این میزان تولید کردید در حالی که رسما کاربرد دیگری غیر از رآکتور تحقیقاتی ندارد؟‌

کاری که ما انجام دادیم قانونی است. ما برای این رآکتور تحقیقاتی که خیلی وقت پیش آمریکا به ما داده بود، درخواست خرید اورانیوم غنی شده کردیم. هیچ کس نخواست به ما یک گرم اورانیوم غنی شده بفروشد. و این باعث شد که ایران اورانیوم خودش را تا ۳/۵ درصد و سپس تا ۲۰ درصد غنی سازی کند.

باید گفت که در این هشت سال گذشته، هر دو طرف خود را درگیر بازی تضعیف متقابل کردند. هدف طرف غربی تحمیل تحریم‌های غیرقانونی به ایران و زیان رساندن به ایرانی‌ها بود. و ایران هیچ امکانی نداشت جز افزایش توانایی تولید خود. در ۲۳ مارس سال ۲۰۰۵ من برای ارائه یک «بسته پیشنهادی» به مخاطبان اروپایی‌ام به پاریس آمده بودم. آنها آن بسته را نخواستند و امروز پشیمان هستند. در آن زمان ما کمتر از ۱۶۰ سانتریفیوژ داشتیم. و الان بیش از نوزده هزار. این نتیجه تحریم‌هاست. عجب شکستی!

امروزه، با دولت جدیدی که مردم ایران انتخاب کردند، گشایشی بوجود آمده. اگر من جای فرانسوی‌ها بودم، از این فرصت استفاده می‌کردم و این پنجره را باز نگاه می‌داشتم پیش از آنکه بسته شود.

N2247107 3278388 جواد ظریف: در ایران کسی به دلایل سیاسی اعدام نمی شود!

این بار اول نیست که محمد جواد ظریف حقایق را انکار می‌کند.
محمد جواد ظریف، در پاسخ به سوالی درباره فیلم‌های منتشر شده از حضور سپاهیان ایران در سوریه گفت ایران با دولت سوریه تنها رابطه‌ای سیاسی دارد.
این سخنان در حالی ایراد میشود که شواهد غیر قابل انکاری از حضور نظامی ایران در سوریه وجود دارد. ( لطفا به لینک زیر مراجعه کنید و گزارش ویدیویی را ببینید )

برای اینکه مجبور به این کار نیستیم! اروپایی‌ها باید از دیکته کردن راه حل‌های‌شان دست بردارند. خیلی وقت است که زمان این کار گذشته است. می‌خواهید مطمئن باشید که برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز باقی می‌ماند؟ هدف ما هم این است. هشت سال از دست رفت. نمی‌توانیم به عقب برگردیم. باید به دنبال راه حل‌هایی باشیم که هر دو طرف آن را بپذیرند و شفافیت برنامه هسته‌ای ایران را تا جایی که ممکن حفظ و صلح آمیز بودن آن را تضمین کند.

آیا حاضرید همه سایت‌های‌تان را باز کنید؟ فردو، اراک و پارچین؟

آنها از قبل هم به روی بازرسان باز هستند. برای پارچین با آژانس بین المللی انرژی اتمی صحبت خواهیم کرد. برخی از ادعاهای بی اساس نیازمند سازوکاری هستند تا حل شوند. ما آماده‌ایم که سوءظن‌ها را برطرف کنیم و این کار را در بازه زمانی منطقی انجام دهیم. باید هفته آینده با آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهرانملاقات کنیم و من امیدوارم که به توافق برسیم.

آیا آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌تواند از محسن فخری‌زاده سوال کند؟ کسی که بعنوان پدر بخش نظامی احتمالی برنامه شما شناخته می‌شود؟

آژانس درخواست‌های متعددی دارد و در این‌باره با آنها صحبت می‌کنیم. من نمی‌خواهم با رسانه ها به مسائلی بپردازم که مربوط به مذاکرات هستند. بهترین راه برای رسیدن به توافق این است که رازدار بمانیم.

از نظر شما چقدر تهدیدهای نظامی آمریکا و اسرائیل مهم هستند؟

مایه تاسف است که در دنیای امروز کسانی هستند که با استفاده از زور تهدید می‌کنند. وقتی آنها می‌گویند «همه گزینه‌ها روی میز است»، من نمی‌دانم که آیا آنها عضو سازمان ملل متحد هستند یا خیر. همه گزینه‌ها روی میز نیستند. این گزینه‌ها توسط ملت‌های متمدن حذف شده‌اند. بازگشت به زور برای همه فاجعه بار است. ببینید که استفاده از زور توسط آمریکایی‌ها چه نتیجه‌ای برای عراق و افغانستان داشت!

باید در قرن بیست و یکم زندگی کرد. ایران در طول دویست و پنجاه سال گذشته به هیچ کجا حمله نکرده، اما با سرسختی از خودش دفاع کرده که آخرین بار آن در مقابل حمله صدام حسین در ۱۹۸۰ بود. پیش از تهدید، باید دوباره به آن فکر کرد.

فراتر از مساله هسته‌ای، آیا هدف شما مصالحه با ایالات متحده است؟

امروز هدف ما حل مساله هسته‌ای است. بعد از آن می‌بینیم که آیا آمریکا قادر است که اعتماد ملت ایران را بدست بیاورد یا خیر.

آیا شما به آقای اوباما اعتماد دارید؟

او گاهی صحبت‌های مثبتی می‌کند و گاهی خلاف آنها را بیان می‌کند. اما حرف‌های او کافی نیستند. عمل مهم است. خواهیم دید که آیا آقای اوباما جرات پیش روی برای حل مشکلاتی را دارد که اصلا نباید وجود می‌داشتند. حل کردن این مشکلات برای اینکه سزاوار حل شدن هستند و نه به خاطر کمپین انتخاباتی‌اش. ما از رهبران انتظار داریم رهبری کنند.

اگر این مشکلات حل شوند، آیا این احتمال وجود دارد که شما اسرائیل را به رسمیت بشناسید؟

اصلا این سوال مطرح نیست. ما هیچ کس را با استفاده از زور تهدید نکرده‌ایم. مشکل خاورمیانه رفتارهایی است که به حقوق فلسطینی‌ها تجاوز می‌کند. باید به مصیبت فلسطینی‌ها پاسخ داد، اگر خواستار صلح در منطقه هستیم.

غرب می‌تواند بدون ایران زندگی کند. آیا این شما نیستید که به توافق نیاز دارید؟

ایران هم می‌تواند بدون غرب زندگی کند. جهان در حال چرخش از اقیانوس اطلس به سمت اقیانوس آرام است. غرب عظمت‌اش را از دست می‌دهد و اروپا از این بحران مالی به بحران مالی دیگری گذر می‌کند. واقعیت این است که سیاست غربی با شکست مواجه است. اگر ما به توافق نیازمندیم، آنها بیش از این نیازمند توافق هستند. اگر ما ده سال گذشته ۱۶۰ سانریفیوژ داشتیم و امروز ۱۹۰۰۰، شما بگویید چه کسی نیازمند توافق است؟‌ ایران می‌تواند به تنهایی خود را اداره کند. البته با مقداری سختی، ولی می‌تواند.

باید از فرمول «اگر من برنده باشم، تو بازنده هستی» خارج شد. ما همه با هم می‌بازیم. هیچ امنیتی به قیمت ناامنی دیگران وجود نخواهد داشت و هیچ رفاهی به قیمت بدبختی دیگران. در این‌صورت، ۱۱ سپتامبر بوجود نمی‌آمد. باید دیدگاه‌ها را تغییر داد و به دنبال پیروزی برای همه در یک سطح برابر بود. و احترام متقابل. این قاعده بازی در قرن بیست و یکم است.

آقای روحانی و خود شما به دلیل مذاکره با غرب مورد انتقادهای شدیدی از جانب محافظه‌کارانافراطی و برخی فرماندهان سپاه پاسداران هستید…

ما خوشحالیم که صداهای متنوعی در ایران وجود دارد و در کشور تک صدایی نیست. ما به این دیدگاه‌های مختلف احترام می‌گذاریم. فقط نتایج است که نشان می‌دهد که ما اشتباه می‌کردیم یا خیر. ما همه خواستار امنیت برای کشورمان هستیم، همه خواهان بهترین روابط با دنیا هستیم. اما رویکردها متفاوت است. بعضی‌ها فکر می‌کنند که به خاطر تجربه‌های گذشته، این کار حتی ارزش امتحان کردن هم ندارد. ما می‌گوییم که پنجره فرصتی برای تغییر روند روابط با غرب وجود دارد.

 آقای ظریف گفته اند ما در ایران کسی را به جرم سیاسی اعدام نکرده این. فرزاد کمانگر، حبیب الله گل پری پور و شیرکو معارفی جرمشان چه بود؟ خود دادگاه های شما آنان را به جرم عضویت در احزاب اپوزیسیون کُرد به اعدام محکوم کردند.
عضویت در یک حزب سیاسی جرم سیاسی دارد. 
هر چه می خواهید باج بدهید، اما نه به قیمت پایمال کردن خون جوانان کردستان

شهلا. د یکی‌ از کاربران فیسبوک

آقای روحانی در دوره تبلیغات انتخاباتی شان وعده دادند که وضعیت حقوق بشر را بهبود بخشند. اما همچنان زندانی سیاسی و اعدام وجود دارد…

هیچ کس در ایران به دلایل سیاسی اعدام نشده است. قوه قضائیه ما مستقل است. البته که می‌توانیم بهتر عمل کنیم. آقای روحانی وعده داد که یک منشور حقوق شهروندی تهیه کند و این کار را خواهد کرد. اما ما حداقلی از احترام می‌خواهیم. انتخابات در کشور ما بسیار جدی است. تمام پیش بینی غربی‌ها در زمان انتخابات اشتباه بود چرا که بعضی‌ها پیش داوری‌هایی در رابطه با ایران دارند. آیا شما می‌دانید که چهار رئیس جمهوری ایران از طریق صندوق رای جایگزین شده‌اند؟ دموکراسی این است. هیچ کشور دیگری در منطقه نیست که نمونه قابل مقایسه‌ای با ایران ارائه کند.

* مصاحبه از: سرژ میشل و کریستف ایاد / در: لوموند / مترجم: میم.امینی – ایران در جهان

عنوان اصلی مطلب:

“L’Iran est prêt à un accord avec l’Occident”

139207171532472891324214 copy جواد ظریف: در ایران کسی به دلایل سیاسی اعدام نمی شود!

این بار اول نیست که محمد جواد ظریف حقایق را انکار می‌کند.

وزیر امور خارجه اخیرا نقض حقوق بشر در ایران را  نیز انکارکرد و در دیدار با ناوی پیلای، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، ضمن دفاع از وضعیت حقوق بشر در ایران  گفت: نحوه کنونی تهیه گزارش ها درمورد وضع حقوق بشر درایران، به شأن حقوق بشر وسازمان ملل ضربه می زند!

در گفتگو با شبکه ای‌.بی.سی وانمود کند که خامنه ای نگفته هولاکاست افسانه است: «اگر “افسانه” خوانده شده، به خاطر ترجمه بد و خارج از “کانتکست” بوده است! مشکل این است که وقتی چیزی را از فارسی به انگلیسی ترجمه می‌کنید، چیزی از دست برود، مانند فیلم “Lost in Translation”، که چیزی در ترجمه از دست می‌رود.»

در صورتی‌ که علی‌ خامنه‌ای به وضوح در سخنان خود هولوکاست را افسانه خوانده است و ویدئوی آن هنوز موجود است.

محمدجواد ظریف را بهتر بشناسیم . (لطفا اینجا کلیک کنید)

 

منبع: سایت ایران در جهان

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: