free Saeed Malekpour

کری: مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ با حفظ تحریم‌ها ادامه خواهد یافت

on November 10, 2013

1450736 442267339228913 2141150665 n کری: مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ با حفظ تحریم‌ها ادامه خواهد یافت

 

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک گفت وگوی تلویزیونی که روز یکشنبه ۱۹ آبان پخش شد در خصوص گفت‌وگوها با جمهوری اسلامی گفته است که واشینگتن در مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی «کور» و «ابله» نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز،  جان کری که با شبکه تلویزیونی آمریکایی «ان‌ بی سی» صحبت می‌کرد، گفته است که هدف آمریکا در مذاکرات با ایران در گام نخست توقف برنامه هسته‌ای این کشور و سپس برچیدن کامل آن است. با این حال مذاکرات ضمن پابرجا بودن تحریم‌ها، ادامه خواهد داشت.

وی همچنین گفته است:کسی در خصوص از بین بردن ساختار تحریم‌های موجود مذاکره‌ای نکرده است. فشار همچنان باپرجا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر امور خارجه آمریکا افزوده که «هیچ شکافی» بین دولت باراک اوباما و اسرائیل در خصوص تعهد ایالات متحده در قبال این متحد خود در جریان مذاکرات هسته‌ای با ایران وجود ندارد.

مصاحبه وزیر امور خارجه آمریکا پس از گفت‌وگوهای سه روزه اعضای گروه ۱+۵ با ایران در ژنو در روز یکشنبه پخش شده است. در جریان این مذاکرات فشرده که روزهای آخر آن با حضور وزیران امور خارجه آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و آلمان به همراه ایران برگزار شد دو طرف به توافقی برای حل مناقشه هسته‌ای تهران دست نیافتند. اما آقای کری بامداد روز یکشنبه گفته بود که اختلافات با ایران کمتر شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرده است: «شماری از متخصصان توانمند و جدی در دولت ما که عمر خود را صرف مسائل ایران و سلاح‌های هسته‌ای و منع گسترش این تسلیحات کرده‌اند، هم اکنون در مذاکرات حضور دارند.»

جان کری تصریح کرده است: «کور نیستیم و فکر هم نمی‌کنم که احمق باشیم. به خوبی می‌دانیم که چه اقداماتی به نفع ما، جامعه بین‌المللی و به ویژه متحدان ما مانند اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج (فارس) است.»

در جریان مذاکرات سه روزه ایران و گروه ۱+۵ هنگامی که وزیران امور خارجه آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه به مذاکرات در ژنو پیوستند، امیدواری ها برای دستیابی به توافقی با ایران برای حل مناقشه هسته‌ای تهران افزایش یافت. اما این مذاکرات بدون نتیجه به پایان رسید و طرفین تنها اعلام کردند که دور بعدی مذاکرات در ۲۹ آبان ماه برگزار خواهد شد.

جان کری با این حال در مصاحبه با «ان‌بی‌سی» تصریح کرده است: آمریکا مصمم است که یا یک توافق خوب حاصل خواهد شد یا هیج توافقی صورت نخواهد گرفت.

وی اضافه کرده است: به همین دلیل بود که ما در دو روز گذشته توافق را نهایی نکردیم،‌ «چرا که ما (کشورهای ۱+۵) متحد و یکپارچه خواهان تضمین‌هایی در این خصوص هستیم که اسرائیل و همه جهان خواستار آنها هستند.»

وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص مذاکرات با ایران گفته است: ما در خصوص توقف برنامه (هسته‌ای) آنها در وضعیت کنونی مذاکره کردیم ، با تضمین‌های کافی که واقعیت برنامه هسته‌ای آنها را موقعیت کنونی نشان می‌دهد. سپس ما در خصوص توافق کامل با متحدان‌مان ،‌دوستان‌مان و همه طرف‌های ذینفع مذاکره خواهیم کرد تا خواسته‌های آنها در این مذاکرات مدنظر قرار گیرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در چند روز اخیر به شدت از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرده و  نسبت به آنچه «توافق بد و خطرناک» با ایران می‌خواند هشدار داده است.

با این حال، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنه احتمال داد که به دلیل «شتابزدگی و اراده قوی» مذاکره‌کنندگان، به زودی توافق هسته‌ای با ایران امضاء شود اما تاکید کرد که باید از «یک توافق بد و خطرناک» جلوگیری کرد.

آقای نتانیاهو چند ساعت پس از پایان مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در ژنو، گفت که در دو روز گذشته با رهبران قدرت‌های جهانی تلفنی گفت‌وگو و تاکید کرده است که نباید در برابر ایران کوتاه آمد و کاهش تحریم‌ها علیه ایران در مقطع کنونی اشتباهی جدی است.

این در حالی است که ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا،  نیز روز یکشنبه گفت که به رغم بی‌نتیجه ماندن مذاکرات ژنو، گفت‌وگوها و امکان توافق هسته‌ای با ایران ظرف چند هفته آینده وجود دارد.

وزیر امور خارجه بریتانیا تصریح کرد: «ما وقت خود را تلف نکرده‌ایم اما روند مذاکرات بسیار دشوار است. ضروری است که این وضعیت حیاتی را حفظ کنیم… توافق روی میز است و می‌تواند به سرانجام برسد.»

 

منبع: رادیو فردا

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: