free Saeed Malekpour

ماهانه ۲۷۷ نفر به دلیل آلودگی هوا در ایران می‌میرند

on November 20, 2013
017182048 30300 ماهانه ۲۷۷ نفر به دلیل آلودگی هوا در ایران می‌میرند

عزت‌الله انتظامی نیز که طی چند هفته اخیر به دلیل آلودگی هوای تهران با مشکل تنفسی مواجه شده است درباره وضعیت جسمی خود و روند درمان گفت: در حال حاضر در بیمارستان مهر به سر می‌برم تا دکترها امکانات و راه‌هایی را برای درمان مشکل تنفسی‌ام پیدا کنند و معلوم نیست در بیمارستان بستری شوم یا در منزل.
این هنرمند باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون مشکل تنفسی موجود را مشکل بسیاری از شهروندان تهرانی دانست و گفت: در روزنامه خواندم که تعدادی از مردم به خاطر آلودگی هوا و مشکل تنفسی جان خود را از دست داده‌اند.

 

دویچه وله فارسی – هوای تهران دوباره در شرایط “ناسالم” قرار دارد. یک عضو شورای شهر تهران از مرگ ماهانه ۲۷۷ نفر در ارتباط با آلودگی هوا در ایران خبر داده و گفته است: «۷۰ تا ۸۰ درصد آلودگی هوا ناشی از خودروهای سواری و موتورسیکلت است.»

روز چهارشنبه ۲۹ آبان معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران، کیفیت هوا را برای گروه‌های حساس “ناسالم” اعلام کرد.

آ‌ن‌طور که رحمت‌الله حافظی رئیس “کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران” می‌گوید، در ایران ماهانه ۲۷۷ مرگ منتسب به آلودگی هوا گزارش می‌شود.

به‌گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه ۸۰ هزار ایرانی بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این رقم ۲۱ درصد میزان مرگ و میر سالانه در ایران است.

خبرگزاری “مهر” به نقل از رحمت‌الله حافظی در همایش “فناوری‌های نوین در کنترل آلودگی‌های محیط زیست” می‌نویسد که۷۰ تا ۸۰ درصد آلودگی هوا ناشی از خودروهای سواری و موتورسیکلت است.

به گفته این عضو “شورای اسلامی شهر”، نیروگاه‌های کرج و نیروگاه جنوب شرق تهران که سوخت آن‌ها از مازوت است از دیگرعوامل ایجاد کننده آلودگی هوا در تهران هستند.

رئیس “کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران” همچنین به گزارش سال ۲۰۰۶ بانک جهانی اشاره کرده که در ان آمده، ایران بابت خسارات ناشی از آلودگی هوا مبلغ ۸ میلیارد دلار هزینه پرداخت کرده است.

وضعیت خطرناک آلودگی هوای تهران

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز روز چهارشنبه ۲۹ آبان گفته است: «وضعیت آلودگی هوا در شهر تهران و شهرهای بزرگ بسیار خطرناک و غیرقابل قبول است. به همین زودی‌ها نباید انتظار کاهش آلودگی را داشته باشیم.»

در هفته‌های اخیر معصومه ‌آباد، عضو کمیسیون سلامت و محیط‌‌زیست شورای شهر تهران نیز گفته بود “آلودگی هوا برای دولت و شهرداری جدی نیست“. به گفته این عضو شورای شهر میزان بنزین موجود در هوای تهران ۱۰ برابر استاندارد است.

ظاهرا مبارزه با آلودگی هوا در ایران صرفا یک متولی ندارد و رفع آلودگی آن نیازمند تمرکز مسئولیت‌ها یا دستکم هماهنگی نهادهای مسئول در این زمینه است.

به گزارش خبرگزاری “ایسنا”، محمدحسین تقدیسی مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با اشاره به عدم وجود ارگانی مشخص که مسئول مدیریت آلودگی هوا باشد، اعلام کرده است که باید مشخص شود چه ارگان یا نهادی مسئول مدیریت وضعیت هوا و خصوصا آلودگی هوا در کلان‌شهرها و از جمله تهران است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: