free Saeed Malekpour

رئیس پلیس مهاجرت ایران: قاچاق دختران ایرانی را نفی نمی‌کنیم

on December 3, 2013
mana childrape 01 رئیس پلیس مهاجرت ایران: قاچاق دختران ایرانی را نفی نمی‌کنیم

رئیس پلیس مهاجرت ایران: قاچاق دختران ایرانی را نفی نمی‌کنیم
این اظهارات در کنار قوانین ازدواج با فرزند خوانده که به تازگی در مجلس شورای اسلامی تصویب و توسط حسن روحانی برای اجرا ابلاغ شده است، نگرانی‌ها نسبت به سرنوشت دختران ایرانی‌ را صد چندان می‌کند.
بیشتر بخوانید: اشتیاق مسئولین نظام برای ترویج ازدواج با دختران کم سن و سال

در نشستی در تهران مقامات نیروی انتظامی درباره موضوع قاچاق زنان و دختران ایران به کشورهای خلیج فارس صحبت کردند. رئیس پلیس مهاجرت وجود پدیده قاچاق زنان به امارات را  ”نفی نکرد.”

به گزارش دویچه وله فارسی رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی ایران، روز دوشنبه (۲ دسامبر/ ۱۱ آذر) در جمع خبرنگاران کشور قاچاق زنان و دختران ایرانی  به کشورهای حاشیه خلیج فارس را “نفی نکرد.”

سردار علی صادقی که در حاشیه سومین کارگاه عملیاتی منطقه‌‌ای اینترپل درباره مبارزه با قاچاق انسان صحبت می‌کرد گفت قاچاق دختران ایرانی به کشورهای عربی را نفی نمی‌کند، اما افزود که “عدد آن قابل توجه نیست.”

به گفته رئیس پلیس مهاجرت کشور “مقصد عمده” قاچاق دختران ایرانی به کشور امارات متحده عربی است.

وی مبارزه با ورود و خروج غیرمجاز به کشور را از “وظایف ذاتی” پلیس دانست و درباره فعالیت برخی از باندها که اقدام به قاچاق دختران و پسران به سایر کشورها می‌کنند نیز گفت: «با توجه به اینکه با کشورهای ترکیه و مالزی لغو روادید هستیم، این افراد به شکل قانونی از کشور خارج می‌شوند و ممکن است در آن‌جا به کشورهایی نظیر استرالیا و … بروند.»

به گفته رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی، عمده این افراد در قالب نیروی کار به این کشورها برده می‌شوند.

“راه‌حل، دستگیری و استرداد”

اسماعیل احمدی‌‌مقدم، رئیس پلیس کشور ایران، نیز در این نشست در جمع خبرنگاران درباره قاچاق اتباع ایرانی به خارج از کشور گفت: «اتباع عمدتا به شکل قانونی از مسیرهایی مانند تایلند و … خارج شده و پس از آن به کشورهایی نظیر استرالیا و پس از آن کانادا قاچاق می‌شوند که البته عدد آن قابل توجه نیست.

Screen Shot 2013 10 11 at 8 رئیس پلیس مهاجرت ایران: قاچاق دختران ایرانی را نفی نمی‌کنیم

رئیس پلیس مهاجرت ایران: قاچاق دختران ایرانی را نفی نمی‌کنیم

این اظهارات در کنار قوانین ازدواج با فرزند خوانده که به تازگی در مجلس شورای اسلامی تصویب و توسط حسن روحانی برای اجرا ابلاغ شده است، نگرانی‌ها نسبت به سرنوشت دختران ایرانی‌ را صد چندان می‌کند. 
بیشتر بخوانید: اشتیاق مسئولین نظام برای ترویج ازدواج با دختران کم سن و سال
لطفا بیانیهٔ زیر را امضا کنید تا صدایمان را به گوش قانون گذاران برسانیم و نشان دهیم فشار افکار عمومی و سطح شعور اجتماعی ساکت نمی نشیند! هویت شما توسط سایت Avaaz.org محفوظ خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی فارس همچنین در نشست امروز در تهران حسین اشتری، رئیس پلیس اطلاعات و امنیت کشور، قاچاق انسان را بعد از قاچاق مواد مخدر و سلاح پرسودترین تجارت خواند.

وی هم‌جواری با کشورهایی که وی آن‌ها را “اشغال‌شده” خواند از عوامل تهدید از لحاظ قاچاق انسان و سکس برای ایران خواند.

او “تصویب قانون تشدید مجازات عبوردهندگان اشخاص غیرمجاز از مرزها، همکاری های ببین المللی با سایر کشورها، تبادل اطلاعات افراد مجرم، دستگیری و استرداد مجرمان به کشورها، مشارکت فعال در آموزش و مشارکت در برگزاری سمینارها” را از گام‌های موثر در مبارزه با کاهش قاچاق انسان را دانست.

رئیس پلیس اطلاعات و امنیت کشور در پایان تاکید کرد: افرادی که به نوعی موجب نقض حقوق بشر در ایران شوند با شدت با آنها برخورد می‌شود و به دستگاه قضا معرفی می‌شوند.

ماجرای نامعلوم حراج دختران ایرانی در فجیره

پیش از این در خرداد ۱۳۸۳ در میزگردی که در خبرگزارى جامعه جوانان ایرانى برگزار شده بود و در آن مسئولان دولتی نظیر شهین‌دخت مولاوردی، نماینده دفتر امور مشارکت زنان ریاست جمهوری حاضر بودند، خلبانی ایرانی‌تبار از حراج دختران و پسران ایرانی در فجیره امارات متحده عربی خبر داد.

نعمت احمدی وکیل دادگستری و دکتر توحید عبدی مدیرکل دفتر مطالعات ناجا از دیگر شرکت‌کنندگان در این نشست بودند.

مصطفی بن یحیی، خلبان ایرانى‌تبار شاغل در خطوط هوایى امارات متحده عربى در آن نشست اعلام کرد: «از ۹ پرواز به صورت عادى و ۲۰ پرواز غیرعادى ایران به دبى به طور متوسط بین ۱۰ الى ۱۵ دختر روزانه به امارات فرستاده مى‌شوند.»

او در آن میزگرد عنوان کرد که اغلب این دختران از شهرهاى آبادان، اهواز، زاهدان، تبریز و کرمانشاه هستند که بالاترین درصد آن مربوط به تهران و مشهد است. به گفته وی ماهانه ۳ تا ۵ جسد دختر ایرانى از این کشورها به ایران منتقل مى شود.

مصطفی بن یحیی بعدها مدعی شد که با اعلام خبر حراج دختران و پسران ایرانی در فجیره مدتی نامعلوم در بین دبی و فجیره بازداشت بوده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: