free Saeed Malekpour

فراخوان عفو بین‌الملل به اقدام فوری برای آزادی ۳ زندانی محکوم به اعدام

on December 3, 2013

13D3BE58 994F 417D B328 54C540BED02D w640 r1 s1 فراخوان عفو بین‌الملل به اقدام فوری برای آزادی ۳ زندانی محکوم به اعدام

 

سایت نفس در قفس:‌ عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای به اقدام فوری برای نجات جان ۳ زندانی سیاسی محکوم به اعدام فراخوان داد.

به گزارش «نفس در قفس»، این بیانیه تصریح می‌کند که احکام اعدام عبدالرضا قنبری و ۲ زندانی دیگر لغو شده و یا به تاخیر افتاده است اما احمد و محسن دانشپور مقدم هم‌چنان در خطر اعدام قرار دارند، این در حالی است که احمد دانشپور مقدم در شرایط وخیم جسمی به سر می‌برد.

عفو بین‌الملل در این بیانیه در رابطه با وضعیت عبدالرضا قنبری، جواد لاری و فرح (المیرا) واضحان می‌نویسد: «حکم اعدام معلم زندانی، عبدالرضا قنبری در آگوست ۲۰۱۳ به ۱۵ سال حبس در تبعید در برازجان در جنوب غربی کشور تبدیل شد. پس از آن دیوان عالی کشور حکم وی را به ۱۰ سال زندان در زندان اوین تهران کاهش داد. قنبری به اتهام محاربه از طریق ارتباط با سازمان مجاهدین خلق به اعدام محکوم شده بود.

دیوان عالی کشور، هم‌چنین حکم جواد لاری را در فوریه ۲۰۱۲ به ۲ سال زندان کاهش داد. وی در ۸ فوریه ۲۰۱۲ پس از پایان دوران حبس آزاد شد. هم‌چنین فرح (المیرا) واضحان نیز که حکم اعدام‌اش در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۱ شکسته شده بود در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۳ آزاد شد. هر دوی این زندانیان به اتهام محاربه از طریق ارتباط با سازمان مجاهدین خلق به اعدام محکوم شده بودند.»

عفو بین‌الملل ضمن اشاره به صحبت‌های دادستان تهران که از تایید حکم اعدام احمد و محسن دانشپور مقدم در دادگاه تجدید نظر خبر داده بود تصریح کرده است: «هر دوی این زندانیان به اتهام محاربه از طریق ارتباط با سازمان مجاهدین خلق به اعدام محکوم شده‌اند. در روز دادگاه این متهمان تنها وکیل تسخیری معرفی شده از سوی دولت در دادگاه حاضر بود و خانواده‌ی آن‌ها اجازه‌ی استفاده از وکیل مورد نظر خودشان را نداشتند. این امر نگرانی‌ها را در مورد عدم رعایت عدالت در دادگاه افزایش داده است.»

این سازمان مدافع حقوق بشر ضمن اشاره به وضعیت وخیم جسمی احمد دانشپور مقدم از کاهش وزن ۲۰ کیلوگرمی وی در اثر بیماری دستگاه گوارشی وی خبر داده و هشدار می‌دهد که وی از امکانات درمانی مناسب برخوردار نیست.

این سازمان در نهایت به نقض احکام اعدام این دو زندانی سیاسی و فراهم کردن امکانات درمانی مناسب برای احمد دانشپور مقدم فراخوان داده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: