free Saeed Malekpour

وزارت خارجه آمریکا: ایران از اضافه شدن نام‌هایی به تحریم‌های قبلی اطلاع داشت

on December 14, 2013
B030EDF9 E283 416D 9500 EC639CC3073D w640 r1 s وزارت خارجه آمریکا: ایران از اضافه شدن نام‌هایی به تحریم‌های قبلی اطلاع داشت
مقام‌های آمریکایی می‌گویند اضافه شدن نام‌هایی تازه به فهرست تحریم‌های ایران، مربوط به تحریم‌هایی می‌شود که پیش از این علیه ایران وضع شده بود و تهران این موضوع را می‌داند.

ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۲ آذر ماه، این موضوع را که اضافه شدن چند فرد حقیقی و حقوقی «خلاف روح تحریم‌های ژنو» است را رد کرده و می‌گوید این موضوع به اطلاع مقام‌های ایرانی رسیده بود.

ساعاتی پیش از این واکنش، عباس عراقچی، سرپرست تیم مذاکره‌کننده ایران در پرونده اتمی، با انتقاد شدید از اضافه شدن نام‌های تازه به فهرست تحریم‌ها، اقدام دولت آمریکا را «خلاف روح توافق‌نامه ژنو» نامیده بود.

ماری هرف می‌گوید طی تمام مذاکرات اتمی با تهران، مقام‌های آمریکا «صریح و بی‌پرده» با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو کرده و گفته بودند که نام‌‌گذاری در فهرست تحریم‌ها ادامه خواهد داشت؛ «آنها (مقام‌های ایرانی) این را می‌دانستند».

خبرگزاری فرانسه در عین حال می‌نویسد مقام‌های آمریکایی می‌گویند نام‌های جدید در فهرست تحریم‌ها مربوط به تحریم‌هایی می‌شود که از قبل وجود داشته است و وضع تحریم‌هایی جدید علیه تهران نیست. موضوعی که در توافق‌نامه ژنو به آن اشاره شده است.

در ژنو ایران توافق کرد تا بخشی از فعالیت‌های اتمی خود را به طور موقت و داوطلبانه متوقف کند، در مقابل هفت میلیارد دلار از پول بلوکه شده‌اش را طی شش ماه پس بگیرد و نیز در این زمان تحریم‌های جدیدی نیز علیه تهران وضع نشود.

پس از آنکه واشینگتن نام‌های جدید را به فهرست تحریم‌های قبلی اضافه کرد، عباس عراقچی گفت وزارت خارجه ایران به دنبال این اقدام «در حال ارزیابی شرایط موجود» است.

ساعاتی بعد نیز اعلام شد هیئت کارشناسی ایران که از روز دوشنبه گذشته در وین، پایتخت اتریش، در مورد سازوکار توافق‌نامه ژنو مذاکره می‌کرد پنج‌شنبه شب به این مذاکرات «پایان داده» است.

در حالی که دلیل این اقدام هیئت کارشناسی ایران «مشورت» با تهران عنوان شده، چند خبرگزاری از جمله ایرنا این احتمال را مطرح کرده‌اند که این هیئت در واکنش به تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی وین را ترک کرده است.

موضوع بازگشت هیئت ایرانی به تهران برای «مشورت» در سخنان جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نیز بازتاب پیدا کرده است.

او روز جمعه در بیت‌المقدس گفت «بازگشت مذاکره‌کنندگان ایران به تهران، طبیعی است؛ مذاکرات فنی بر سر اجرای توافق هسته‌ای ژنو پیشرفت کرده و لازم بود که آنها برای رایزنی با مقامات بلندپایه‌تر به تهران بازمی‌گشتند».

وزیر خارجه آمریکا، در عین حال ابراز «امیدواری» کرده است که این گفت‌و‌گو‌ها بسیار زود از سرگرفته شود.

 

 

منبع: رادیو فردا

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: